23 Temmuz 2020

İtalya’da Burslu Eğitim

İtalya, her yıl özellikle yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen genç Türk öğrenciler tarafından oldukça tercih edilen bir ülkedir.

Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahip ve köklü bir eğitim anlayışı bulunan İtalya’da, öğrenciler eğitimleri süresince bazı burs olanaklarından faydalanabilmektedir. İtalya’da, İtalyan öğrencilerle tüm uluslararası öğrencilere aynı koşullarda burs ve eğitim hizmeti verilmektedir.

İtalya’da öğrencilerin hak etmiş oldukları burs, tüm yaşam masraflarını karşılamasa da temel ihtiyaçlar olan konaklama veya yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olarak size maddi bir destek sağlamaktadır.  

 

01.

İtalyan Hükümeti Uluslararası Öğrenci Bursları:

Her yıl İtalyan hükümeti tarafından İtalya’da eğitim alan uluslararası öğrencilere ve yurtdışında yaşayan İtalyan vatandaşlarına İtalya’da burslu okuma şansı tanınmaktadır. Lisans, yüksek lisans, doktora programları, araştırma, İtalyan dili ve kültürü ile sanat, müzik ve dans alanlarında 3-6 ve 9 aylık olarak burs verilmektedir. 

02.

Invest Your Talent in Italy Bursları:

Burslar, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, İtalyan Ticaret Ajansı, Uni-İtalya ve İtalyan Ticaret Odaları tarafından desteklenmektedir. Bu burs türü; Mimarlık, mühendislik, tasarım, ekonomi ve işletme gibi programlarda yüksek lisans ve doktora derecelerinde İtalya’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilere yönelik burslardır.

03.

EDISU Piemonte
Bursları:

İtalyan, AB üyesi ülkelerin vatandaşı veya AB üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler de dahil olmak üzere tam zamanlı lisans, master veya doktora eğitimi alan öğrenciler EDISU burslarına başvuruda bulunabilir. Burs miktarı öğrencilerin aile gelirine göre ya da koşullara göre değişmektedir.

03.

Bologna Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Bursları:

Bologna Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans veya tek döngü derece programlarına kayıt yapan uluslararası öğrencilere birtakım eğitim bursları verilmektedir. Üniversite de burslar bir akademik yıl için verilmekte ve 11.059 euroyu geçmemektedir. Bologna üniversitesinin bir diğer ayrıcalığı ise burs imkanlarından faydalanan öğrenciler üniversite eğitim ücretinden de muaf tutulmaktadırlar.

04.

Pavia Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Bursları:

UNIPV, gelişmekte olan ülkelerle uluslararası işbirliğini teşvik etmek amacıyla, bu ülkelerden gelen seçkin öğrencilere üniversite bünyesinde İngilizce master programlarında eğitim alan öğrenciler için burslar sunmaktadır. Burslar genellikle senelik 8.000 euro civarındadır.

05.

Bocconi Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Bursları:

Milano’da bulunan Bocconi üniversitesi, bünyesinde belirlenen lisans ve yüksek lisans programlarına kayıtlı olan uluslararası öğrencilere aile maddi gelir beyanına göre burs vermektedir. Yıllık ortalama 11.500 euro ila 12.700 euroya kadar öğrenciler burs imkanlarından yararlanabilmektedir. 

06.

Politecnico di Milano Uluslararası Öğrenci Bursları:

Üniversite, her yıl, Master of Science programına kabul edilen yetenekli uluslararası adaylara birçok burs imkanı sunmaktadır. Burs hakkı kazanan öğrenciler, eğitim ücreti olarak sadece 200 euroluk bir ücret ödeyeceklerdir. Senelik 5.000 euro nakdi yardımın yanında aynı zamanda öğrenim ücretinden feragat hakkıda verilebilmektedir. 

07.

Politecnico di Torino Uluslararası Öğrenci Bursları:

POLITO Üniversitesi bünyesinde Mimarlık ve Mühendislik gibi programlarda eğitim alacak öğrencilere birtakım burs seçenekleri sunmaktadır. 

08.

Padova Üniversitesi Bursları:

İyi bir akademik geçmişe sahip ve düşük gelirli, İtalyan ve yabancı öğrencileri finanse etmek için bölgesel burs imkanları sunmaktadır. Padova Üniversitesinde verilen burslar kısmen nakdi yardım kısmende üniversite kampüsündeki konaklama ve yemek gibi hizmetlerden oluşmaktadır. 

İtalya’da burslu eğitim almak isteyen öğrenciler için senelik 2000 ila 5000 Euro arasında değişen burs imkanları sunulmaktadır..


Öğrencilerin burslardan faydalanabilmesi için üniversiteler ya da bölgeler arasında değişiklik gösteren bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Burs verilecek öğrencilerin ilk olarak aile maddi gelir beyanları incelenmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrencilerin burslarının devam edebilmesi için okudukları bölüm derslerinde gerekli kredi koşullarını sağlamaları gerekmektedir.